PATSIENDILE

PATSIENDILE

Siit leiad info, kuidas käituda enne ja pärast arsti külastust, teenustejärgse hoolduse jms kohta.

Hamba ekstraktsioonijärgne juhend patsiendile

1. Pärast hamba eemaldamist, asetatakse haavale tampoon, mida tuleb haaval hoida 20 minutit. Kui tampoon on asetatud, siis suruda hambaid kokku selliselt, et haavale tekiks surve.

2. Esimesel operatsioonijärgsel päeval ära sülita verd ja sülge välja, sest sülitamine tekitab negatiivse rõhu ja võib esile kutsuda verejooksu.

3. Kodus aseta põsele, eemaldatud hamba piirkonda külmkott. Kotti hoida peal 20 minutit, seejärel 60 minutit pausi ja taas hoida kotti 20 minutit. Eemaldamise järgselt korrata protseduuri terve õhtu jooksul. On teaduslikult tõestatud, et selline toimimine on kõige tõhusam viis turse ennetamiseks ja veritsuse vähendamiseks.

4. Operatsioonijärgsel päeval võivad tekkida näo piirkonda turse ja verevalumid. Turse võib suurenenda 2-3 ööpäeva jooksul. 4-5 päeval hakkab turse alanema.

5. Operatsioonipäeval vältida suu loputamist, kuna varajane loputamine võib viia verehüübe haavast välja ja tekkida võib põletik.

6. Alates 2. päevast loputa suud kloorheksidiini sisaldava suuloputusvahendiga, mida saab osta hambakliinikust või apteegist. Loputama peaks pärast iga söögikorda, vähemalt 3 korda päevas.

7. Esimesel nädalal vältida saunas, vannis, ujumas käimist. Kuum temperatuur võib soodustada verejooksu teket.

8. Süüa jahedamat toitu ja jooki.

9. Opertasiooniinstrumendid võivad tekirada suunurkade lõhenemist ja mehhaanilisest survest võib tekkida kontaktherpes. Kasutage hügieenilist huulepulka, vaseliini, astelpajuõli või vajadusel herpesele mõeldud ravimit.

10. Hambaid peab pesema, opertasioonipiirkonna lähedal olevaid hambaid pesta ettevaatlikult.

11. Valukorral võtta valuraviks T. Ibuprofeni 400 mg x 3, T. Paracetamoli 1 g (2 tabletti) x 3. Kui arst on määranud lisaks tugevama valurav T. Arcoxia, siis seda tuleb võtta 1 tablett ööpäevas ja lisaks võib juurde võtta veel T. Paracetamoli. Ibuprofeeni koos selle ravimiga võtta ei tohi!

12. Kui arst on määranud antibiootikumid, siis neid tuleb võtta vastavalt skeemile kuuri lõpuni. Mõned antibiootikumid tekiravad maopoolseid kaebuseid, seega on soovitav juurde võtta lisaks ka piimhappebakterit.

13. Operatsioonijärgsetel päevadel vältida tugevat füüsilist koormust, sest see võib soodustada verejooksu teket.

14. Pöörduge arsti poole, kui esineb püsiv palavikutõus, turse suurenemine

3.-4.operatsioonijärgsel päeval, suhu tekkiv ebameeldiv mäda maitse, püsiv valu, limaskesta punetus, suu avamise takistus.

Head paranemist!
Otepää Hambakliiniku meeskond
tel. 56940830

Broneeri visiit

Seoses Covid-19 levikuga oleme peatanud online broneeringud, vabandame!