Gingiviit ehk igemepõletik on igemehaiguse vorm, mis tekib hambakatu järjepideval kogunemisel hammastele, põhjustades igemekoe põletikku. Gingiviidi esimeseks tunnuseks on igemete veritsus, mis ilmneb hammaste pesemisel. Kui hambakattu muudkui koguneb, siis süveneb ka põletik ning ige muutub aina punetavamaks ja hellamaks. Ravimata gingiviit võib areneda edasi parodontiidiks (igemete ja hammaste tugistruktuuride põletik), mis põhjustab hammaste välja kukkumist.
Mis põhjustab gingiviiti?
- Suitsetamine — suitsetamine nõrgendab organismi võimet haigustekitajatega võidelda.
- Kehv suuhügieen — hammaste pesemisel ei eemaldata hambakattu täielikult.
- Stress — pidev stress nõrgendab immuunsüsteemi, mis omakorda mõjutab võimet võidelda infektsioonidega, sealhulgas igemehaigusega.
- Hormonaalsed muutused — puberteet, rasedus, menopaus ja igakuised menstruatsioonid põhjustavad igemete tundlikkuse suurenemist ja põletikku. Nende füsioloogiliste muutuste ajal tuleb eriti tähelepanelikult hoolitseda oma hammaste ja igemete eest.
- Vale toitumine — jättes keha ilma olulistest toitainetest, raskendab see organismil infektsioonide vastu võitlemist.
- Kroonilised haigused — diabeet, vähk ja HIV halvendavad organismi võimet võidelda infektsioonidega, sealhulgas igemehaigustega.
Igemepõletik, selle nähud ja sümptomid
Igemepõletik ei põhjusta sageli valu, mistõttu ei tea paljud selle olemasolust. Sellepärast on oluline käia regulaarselt hambaarsti juures kontrollvisiidil. Toome välja mõned igemepõletiku sümptomid:
- punased, pundunud igemed;
- igemete veritsemine, eriti harjamisel või hambaniidi kasutamisel;
- valulikud igemed;
- hammaste valu või tundlikkus;
- halb hingeõhk.
Gingiviidi ravi ja ennetamine
- Kasuta igemepõletikuvastast hambapastat.
- Kasuta gingiviidivastast suuvett.
- Pese hambaid ja igemeid vähemalt 2 minutit, vähemalt 2 korda päevas.
- Kasuta hambaniiti vähemalt kord päevas.
- Vaheta oma hambahari iga 3 kuu järel.
- Kui pärast hambaniidi kasutamist on igemed valusad või märkad verejooksu, ära lõpeta hambapesu või hambaniidi kasutamist.
- Vähenda kõrge suhkrusisaldusega toite. Suhkur soodustab igeme põletikku tekitava hambakatu kasvu.
Soovitame kõigi ilmnenud probleemide või küsimuste korral konsulteerida oma hambaarstiga. Võta ühendust Otepää Hambakliinikuga.
Recent Comments