Halb hingeõhk ehk halitoos on üldlevinud probleem, mida enamikul juhtudel põhjustavad suus levivad bakterid. Kuigi halva hingeõhu all kannatab aeg-ajalt ilmselt iga inimene, on sellega pidevaid probleeme umbes igal neljal inimesel. Veel kümmekond aastat tagasi peeti halitoosi täiesti ravimatuks ja sellele ei pööratud eriti tähelepanu. Viimastest uuringutest on selgunud, et halb hingeõhk on siiski ravitav, kui jõuda selle tekkepõhjuseni.
Miks halb hingeõhk tekib?
Halitoosi tekkimises on enamasti süüdi mitmesuguste mikroorganismide poolt tekitatud proteiinid ning halvasti lõhnavad jääkgaasid. Järgnevalt on loetletud erinevad halva hingeõhu variandid ja nende võimalikud põhjused.
- Halva hingeõhu teke pärast paastumist, dieeti, magamist, ravimite võtmist, pikka kõnelemist, sportimist – põhjuseks suukuivus, ebapiisav sülje teke.
- Igemete veritsus ja/või halb lõhn – põhjuseks igemeprobleemid ja hambavahede halb puhastamine.
- Halva hingeõhu teke rääkimisel – põhjuseks ninaneelu vedelike sattumine keele tagaosale.
- Halva hingeõhu teke menstruaaltsükli alguses – põhjuseks igemete paistetamine.
- Väiksed valkjad tükikesed koos keele vastiku haisuga – põhjuseks tonsillilt ehk äge mandlipõletik.
- Laste suhu ootamatult tekkiv hais – põhjuseks kurgupõletiku algus.
- Halb lehk tuleb ninast – põhjuseks sinusiit (põskkoopapõletik), polüübid (koe vohamine), ninakuivus, võõrkeha ninas, õhutakistus või limavool.
- Halb maitse suus kogu päeva jooksul kehv – põhjuseks halb suuhügieen, igemehaigused, aktiivne bakterite tegevus keelel.
Kuidas saab hambaarst aidata?
Pöördudes selle murega hambaarstile, püüab arst kõigepealt erinevaid küsimusi esitades välja selgitada halva hingeõhu võimalikke tekkepõhjuseid. Lisaks teeb ta kindlaks kas halb õhk tuleb ainult suust või ka ninast. Enamikel juhtudel tuleb halba õhku ainult suust, mis viitab suubakterite tegevusele. Kui aga halba õhku tuleb rohkem ninast, võib olla põhjus ninaneelus ning järgmine samm oleks kõrva-nina-kurguarsti konsultatsioon. Hambaarst võib teha ka sulfiidide (väävli ja mingi keemilise elemendi ühendite) uuringu, kuna sageli on mitmed sulfiidkomponendid halva hingeõhu tekitajad.
Kui probleem esineb suus, tuleb eelkõige terveks ravida hambad ning sulgeda lõhed, kuhu toiduosakesed kergesti kinnituvad ning roiskuma hakkavad, mis omakorda tekitavad halba lõhna. Hambaarst võib soovitada ka igapäevast suu loputamist spetsiaalse raviva suuveega, mis mitte ainult ei värskenda, vaid tapab ka suubaktereid. Lisaks sellele võib arst suunata ka teiste eriarstide juurde, et halva hingeõhu põhjust täpsemalt selgitada.
Halb hingeõhk – mida teha ja mida vältida?
Suure tõenäosusega suudabprofessionaalne diagnoos ning vastav ravi halva hingeõhu mure lahndada. Inimesel endal on paranemist pigem raske märgata, mistõttu tuleks küsida selle kohta mõnelt pereliikmelt või healt sõbralt. Järgnevalt on mõned näpunäited, mida ise ära teha selleks, et halb hingeõhk ei tekiks.
Kindlasti tasub:
- külastada hambaarsti regulaarselt;
- lasta hambaid regulaarselt puhastada professionaalil (hambaarstil või suuhügienistil);
- puhastada hambavahesid hambaniidiga;
- puhastada hambaid ja igemeid õige tehnikaga (korrektse hambapesu juhise leiad siit https://ohkliinik.ee/2022/09/01/hammaste-tervis-nouanded-mida-jargida-hammaste-heaolu-tagamiseks);
- paluda oma hambaarstil soovitada sobivaim hambahari või keelekaabits, millega saaks keelt puhastada põhjalikult, ent õrnalt;
- juua palju puhast vett;
- närida suhkruvaba närimiskummi korraga vaid 1-2 minutit (mitte kauem), eriti kuiva suu korral;
- pärast piimatooteid, kala ja liha puhastada hambaid ja keelt kohe, loputades suud ohtra veega;
- süüa tervislikku, värsket ja kiudainete rikast toitu.
Ei ole soovitatav:
- probleemi ignoreerida, vaid pöörduda mure korra hambaarsti poole;
- unustada oma igemete harjamist – ka need vajavad puhastamist;
- juua liiga palju kohvi;
- unustada harjata iga hambarea viimast hammast (enamasti tarkusehamba) tagant;
- pesta oma keelt tavalise hambapastaga, vaid kasta pesemise eel hambahari suuvette;
- jääda lootma ainult suuvee kasutamisele, vaid praktiseerida tuleks täiuslikku suuhügieeni.
Soovitame kõigi ilmnenud probleemide või küsimuste korral konsulteerida hambaarstiga. Võta ühendust Otepää hambakliinikuga.
Recent Comments